Záclony a závěsy

Záclony a závěsy jsou (obrazně řečeno) ochrana okna. Závěsy do oken se dávali již za dob našich babiček. Na začátek si však pojďme říct, co to ten závěs vlastně je.

Závěs je druh textilie s určitými vlastnostmi. Tento speciální druh textilie se však používá pouze jako módní doplněk v interiéru. Závěs slouží zároveň jako pomůcka pro zamezení pronikání světla, a to buď z budovy či do budovy. Konkrétně dekorační závěsy jsou vyráběny z nejrůznějších tkaných materiálů. Většinou mají různé barevné odstíny. Avšak vždy záleží na určitém vkusu pořizovatele.

Dekorační závěsy jsou však na trhu zastoupeny širokou škálou možností a tak se člověk nemusí bát, že si nevybere. Druhů je opravdu nespočetné množství od starších záclon, které známe od našich babiček, až po moderní záclony. Závěsy naleznete na trhu buďto jednoduché nebo podšívkované. Mnoho hospodyněk si však závěsy začaly šít samy, a to tak, že si koupí látku, které se jim líbí, nastříhají ji na pruhy a jednoduše pruhy látky sešijí. Avšak většina lidí dává přednost vybrat si v obchodě již hotové závěsy do oken.

Závěsy bývají uchyceny na nosnou konstrukci. Nosná konstrukce, takzvaná garnyž se přirozeně nachází nad oknem, aby závěs mohl volně zakrývat okno. Závěs se uchycuje na garnyž pomocí žabek či kroužků. Jedině žabky nebo kroužky totiž umožňují snadné roztahování a zatahování závěsů přes okno. Většinou mají garnyže dvě drážky, aby se pod závěsem mohla uchytit i záclona. Záclony a závěsy tak patři většinou k sobě. Závěsy však vždy nechceme mít pouze zatažené a chceme, aby prostoupil do interiéru denní svit, a tak nesmíme zapomenout dát k závěsu nějaký proužek látky, úchytku nebo úvaz se střapcem, který závěs při roztažení svazuje. Jak už bylo řečeno, závěsy jsou častým doplňkem záclon, které jsou vyráběny nejčastěji z průhledné látky. Záclony však interiér neuchrání od denního svitu, za to ho uchrání (alespoň částečně) od zvědavých očí.

Pro někoho může být také vhodné použít panelové závěsy, protože ty je možné rychle zatahovat a otáčet.

Doporučujeme

Vinylové podlahy - moderní podlahová krytina, která uspokojí i velmi náročné zákazníky. Cenově dostupná imitace dřeva, dlažby či kamene, která vás okouzlí. To jsou laminátové podlahy. Příjemný pocit při chůzi a kus přírody i u vás doma vám poskytnou dřevěné podlahy.Inspirace koupelny - najděte si inspiraci i pro Vaši koupelnu... Návrhy koupelen - s návrhem Vaší koupelny Vám rádi pomůžeme. Kvalitní koupelnové vybavení od Keraservis.cz. Vše pro koupelny. Sprchový kout a veškeré příslušenství naleznete v našich showroomech v Praze, Brně a Ostravě...