Dekorační závěsy

Pohodovou atmosféru v interiéru mohou dokreslit různé zajímavé doplňky. Například dekorační závěsy mohou pohodovou atmosféru v místnosti skvěle navodit. Vždy bychom však neměli zapomínat sladit hotové závěsy do oken se záclonami, které hraji také velmi důležitou roli v dekoraci oken.

Záclony a dekorační závěsy by tak měli jit vždy ruku v ruce. Závěsy do oken se prodávají v různých barvách i materiálech, a tak se mezi nimi vybere snad každý. I záclony se vyskytují v podobě různých ornamentů na průhledné látce. Záclony mají funkci dekorační a zároveň vás svým způsobem izolují od okolního světa. Malé ornamenty a ozdoby na záclonách totiž zamezují zvědavým očím z venku pohled do vašeho bytu či domu. Primárně se však dá hovořit o záclonách, jako o dekoračních prvcích.

Dekorační závěsy slouží nejenom jako dekorace, ale také obytnou místnost ztemňují, pokud tedy se zatáhnou do oken. Pokud máte například místnost uzpůsobenou do zelené barvy, hodí se zelená záclona. Bohužel se však zdá, že záclonám a závěsům odzvonilo. A to proto, že tradiční záclony a závěsy ustupují modernější formě zatemnění, a to žaluziím. Málokdo však ví, předcházelo závěsům.

V minulosti se totiž místo dekoračních závěsů používala takzvaná fíroňka. Fíroňka byl v podstatě pruh plátna, který se zavěšoval před dané okno. Jak jistě víte, tak závěsy se zavěšují do garnyže, a to žabičkami nebo kroužky. To je však vynález až posledních let. Dřívější varianta závěsu – fíroňka se zavěšovala pomocí poutek v rozích přímo na hřebíčky, které byly zatlučené do okenních rámů. Na Chodsku nebo Slovácku se můžete dodnes setkat ve starých původních vesnicích s tímto způsobem zatemňování oken. Dnes se používá také korálkový závěs a nejčastěji se novodobé dekorační závěsy se tedy věší na takzvané garnyže. Garnyž nebo také záclonová konzola je většinou nějaká dřevěná tyč nebo kovová trubka či kolejnička s konzolami na zavěšení. I garniž může být různě dekorována, a to například může být zdobena koncovkami nebo může být zakryta bedněním z různých matriálů (nejčastěji z umělé hmoty nebo přírodního dřeva).

Doporučujeme

Vinylové podlahy - moderní podlahová krytina, která uspokojí i velmi náročné zákazníky. Cenově dostupná imitace dřeva, dlažby či kamene, která vás okouzlí. To jsou laminátové podlahy. Příjemný pocit při chůzi a kus přírody i u vás doma vám poskytnou dřevěné podlahy.Inspirace koupelny - najděte si inspiraci i pro Vaši koupelnu... Návrhy koupelen - s návrhem Vaší koupelny Vám rádi pomůžeme. Kvalitní koupelnové vybavení od Keraservis.cz. Vše pro koupelny. Sprchový kout a veškeré příslušenství naleznete v našich showroomech v Praze, Brně a Ostravě...